Dagboka

Kultur

Noreg er eit egalitært samfunn, og det er bra. Du kan møte finansministeren på butikken eller i marka, og den politiske diskusjonen foregår stort sett på eit språk som folk kan forstå. I Italia vil ikkje folk på universitetet ta deg på alvor om du pratar på dialekt, og i Frankrike og Storbritannia går politiske verv i arv i aristokratiske familiar. Slik er det ikkje hjå oss.

Les hele Klassekampen på nett

Få nyhetene som setter dagsorden, analysene som betyr noe og stemmene som teller. Abonner i dag.

Bli abonnent

Allerede abonnent?

Dagboka

Godt gjort

Det er mange år sidan no. Eg arbeidde i lokalavisa og fekk tips om ein eldre kar som hadde starta hjortejakta med tre treff fyrste dagen. Eg reiste ut og fekk historia av han. Det ekstra spesielle var at jegeren hadde felt alle tre dyra frå kjøkenet, gjennom det opne kjøkenvindauget, mens kona låg i andre etasje og sov. Det blei eit godt hjorte-år i 2024. Aldri før har det blitt skote fleire hjort enn i fjor, då 54.200 hjort blei tatt i jakta. Flest hjort blei skotne i Vestland fylke.

Flytte­fø­ter

Det kokar på bustadmarknaden i Bergen. Ifølge BA må om lag 140 leigebuarar flytte frå tre bygardskompleks i Rotthaugsgaten og Kirkegaten i Sandviken. Selskapet som eig dei, Ragde Eiendom, skal nemleg selje. Dei i alt 150 leigetakarane som bur i dei tre bygardane, har fått to val: Kjøp ut leilegheita eller flytt. I gardane bur det pensjonistar, studentar og barnefamiliar. BA skriv at berre fem til ti leigetakarar vil kunne nytte seg av kjøpstilbodet. Bustadprisane i Bergen har stige mest i landet det siste året, synte tal frå Eiendom Norge i januar.

Fisk

Fisk gjør meg rasende. Ikke selve fisken, men prisen vi må betale for den i butikken. Fiskesinnet har begynt å bli et problem. Det har kommet til det punktet at jeg ikke klarer gå forbi fiskeavdelingen på butikken uten mishagsytringer av typen høylytt okking, banning og fysjing. Hvorfor utløser akkurat fiskeprisen disse sterke følelsene? Ja, prisen på fisk har økt med over 40 prosent på bare noen få år. Det er provoserende, men prisen på (for meg) langt mer essensielle varer som kaffe og sjokolade, har økt mye mer. Når det likevel er fisken som får meg til å gå i fistel, tror jeg det handler om at økte fiskepriser straffer folk for å følge myndighetenes råd. Statens kostråd sier at vi må kutte ut rødt kjøtt og ferdigprosessert mat til fordel for mer fisk og grønnsaker.