Roman

Og plutselig var du en tyster

Opphausset tysk romandebutant innfrir samtlige forventninger.

DE ANDRES LIV: «Gittersee» skildrer 1970-tallets DDR. Her overvåkningsfoto fra Stasi-­museet i Leipzig. FOTO: OLIVER HARTUNG/NTBDE ANDRES LIV: «Gittersee» skildrer 1970-tallets DDR. Her overvåkningsfoto fra Stasi-­museet i Leipzig. FOTO: OLIVER HARTUNG/NTB

Charlotte Gneuss

Gittersee

Oversatt av Merete Franz

Gyldendal 2025, 226 sider

Hvordan kan en ung forfatter, født i det vestlige Tyskland tre år etter Murens fall, skrive en så suverent stemningsmettet fortelling fra 1970-tallets DDR? Det er et spørsmål mange kritikere og lesere har stilt seg etter å ha latt seg imponere av Charlotte Gneuss’ debutroman «Gittersee» fra 2023. Selv ble jeg også revet med av det levende portrettet av 16-årige Karin, en ung kvinne som med støtt synkende selvtillit sjonglerer rollene som kjæreste, bestevenninne, datter, storesøster – og snart også forhørs­objekt for det beryktede østtyske etterretningspolitiet Stasi.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Bokmagasinet

Kommentar

Kriti­kerens valg står mellom å slipe sverdet eller å skjerpe blikket.

Nordisk råd

Hva er det ved Monika Fagerholms nye bok som fyller leserne med glede?

Intervju

Etter sitt dypdykk i arkivene for å finne sannheten om farmoren, har Lea Ypi en advarsel til de som graver i Epstein-filene.