Ved veis ende

Roy Ayers (1940-2025)

ROY EDWARD AYERS JR: En nøkkelfigur i afroamerikansk musikk. Foto: PolydorROY EDWARD AYERS JR: En nøkkelfigur i afroamerikansk musikk. Foto: Polydor

Vibrafonisten, låtskriveren, bandlederen og produsenten Roy Ayers gikk bort i forrige uke. Etter det familien karakteriserte som lang tids sykdom, men også etter et langt, rikt liv. Han viste musikalske evner fra tidlig i barndommen av, sang i kirkekor og spilte blant annet steel-gitar i et latin-band(!). Men det var som vibrafonist han bemerket seg, fra jazzscenen i hjembyen Los Angeles fra tidlig sekstitall. Og med et gjennombrudd som «sidemann» med markante bidrag på en rad populære album med fløytisten Herbie Mann fra 1966 av, på Atlantic Records.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Kommentar

Pasientene ligger overalt, med og uten madrasser på gulvene: i trappe­opp­gangen, utenfor inngangs­dø­rene, over alt.

Hvorfor gidder Sophie Elise å bruke tida si på Jon Fosse-lesere?

På Lillestrøm tilbyr veteranen Dagfinn Knudsen et kunst­ne­risk til­bake­blikk på landets urbane, androgyne postmo­der­nitet.