Sett fra nord

Rømmer fra beitekrisa

På nytt er reindrifta i nord rammet av krise. Mildvær etterfulgt av frost fører til islagte beiter. Flokkene rømmer mot kysten, og det er ikke problemfritt.

Til kysten: 130.000 tamrein i Troms og Finnmark er rammet av beitekrise. Mange reineiere har startet vårflyttingen til kysten to måneder før tida. Foto: Ole Magnus RappTil kysten: 130.000 tamrein i Troms og Finnmark er rammet av beitekrise. Mange reineiere har startet vårflyttingen til kysten to måneder før tida. Foto: Ole Magnus Rapp

Statsforvalteren i Troms og Finnmark melder om at 130.000 tamrein, mer enn halvparten av alle, er rammet av beitekrise. Dyrene kommer ikke ned til maten på vinterbeitene, og ulike krisetiltak blir satt inn.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Innenriks

Statsbudsjettet

I fjor reddet Aps budsjett­part­nere folke­høg­sko­lene, skognæ­ringen og Antira­sistisk Senter. Nå foreslår regje­ringen å nulle de andre partienes seire.

Sametinget

Sametinget ville ha mer penger fra stats­bud­sjettet for å rette opp fornorsknings­politikk, men fikk nei fra regje­ringen.

Arbeidsliv

Etter to ukers streik ved omsorgs­bedrifter står LO og NHO langt fra hverandre. Tina Nguyen håper og tror arbeids­giverne vil komme dem i møte snart.