Reportasje

På pile­grims­reise til Maos barndomshjem

Ett sted tilbes Mao Zedong fortsatt som en gud.

Revolusjonshistorie: Såkalt «rød turisme» har blitt enormt populært i Kina i de siste årene. Her ser du røde turister på vei inn i Mao-gården i Shaoshan. Revolusjonshistorie: Såkalt «rød turisme» har blitt enormt populært i Kina i de siste årene. Her ser du røde turister på vei inn i Mao-gården i Shaoshan.

Stua til gamle Fan er allerede pyntet og klart til feiring av kinesisk nyttår. I taket henger røde lanterner, dørene er prydet med chunlian (røde papirbanner), og små søte papirslanger på veggen viser at vi er nå på vei inn i slangens år.

Les hele Klassekampen på nett

Få nyhetene som setter dagsorden, analysene som betyr noe og stemmene som teller. Abonner i dag.

Bli abonnent

Allerede abonnent?

Utenriks

Ukraina-krigen

USA vil ikke kalle Russland «ag­gres­sor» eller Ukraina «offer» i en G7-uttalelse på treårs­dagen for invasjonen av Ukraina.

Analyse

Doge er langt unna målet om kutt på 1000 milliarder dollar.

Analyse

AFD-leder Alice Weidel er samboer med en kvinne fra Sri Lanka, men partiet hennes står for «tradi­sjo­nelle» fami­lie­ver­dier og stengte grenser.