Bøker

Skolebok­smell gir nye kutt

Storforlaget Aschehoug skal slanke staben med 30 stillinger. Årsaken er svikt i markedet for skolebøker.

SKUFFET: På to år har regjeringen bevilget over 400 millioner kroner til innkjøp av papirbøker i grunnskolen. Men pengene blir ikke brukt i tråd med instruksen, mener Aschehoug-sjef Mads Nygaard. Foto: Morten RøyrSKUFFET: På to år har regjeringen bevilget over 400 millioner kroner til innkjøp av papirbøker i grunnskolen. Men pengene blir ikke brukt i tråd med instruksen, mener Aschehoug-sjef Mads Nygaard. Foto: Morten Røyr

I forrige uke ble det kjent at Aschehoug skal kutte over 30 stillinger. Det skjer bare et drøyt år etter forrige kuttrunde – hvor 14 stillinger forsvant fra forlaget.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Kultur

Sommerlektyre

Sophie Elise Isachsen elsker holocaust-bøker.

Bøker

Stadig flere diktsam­linger får avslag i innkjøps­ord­ningen for skjønn­lit­te­ratur. Hittil i år er 18 prosent av lyrikken blitt nullet.

Ny norsk sangbok

For Arian Engebø er «Ring meg» århundrets beste norske sang.