Hatkriminalitet

Retter søkelyset mot gjengene

Gjenger, bedrageri og ungdoms­kriminalitet er politiets nye hovedsatsinger. Antirasistisk senter reagerer på at hatkrim ikke lenger får politiets prioritet.

Endrer prioriteringer: Politiet har fått føringer om å prioritere etterforsking av gjengkriminalitet i årets skriv fra Riksadvokaten. Her er politi på stedet etter skyting i Karl Johans gate i 2023. Foto: Stian Lysberg Solum, NTBEndrer prioriteringer: Politiet har fått føringer om å prioritere etterforsking av gjengkriminalitet i årets skriv fra Riksadvokaten. Her er politi på stedet etter skyting i Karl Johans gate i 2023. Foto: Stian Lysberg Solum, NTB

Massebedrageri, barne- og ungdomskriminalitet, og saker som kan gi informasjon av betydning for bekjempelse av organisert kriminalitet.

Les hele Klassekampen på nett

Få nyhetene som setter dagsorden, analysene som betyr noe og stemmene som teller. Abonner i dag.

Bli abonnent

Allerede abonnent?

Innenriks

Svalbard

Gruve­veteran Robert Hermansen (86) frykter selskaper fra andre land vil overta dersom den norske kulldrifta legges ned på Svalbard.

Handelspolitikk

Konkur­ranse­til­synets utspill om å justere import­vernet er radikalt, mener landbruks­forsker.

Mangfold

Ungarn har denne uka lovfestet at det kun fins to kjønn. Nå er Hanne Farideh Lyseth i Skeiv Verden bekymret for den norske valgkampen.