Kraft

Må satse på diesel

Strømmangelen er prekær. Nå har fiskeri­konsernet Brødrene Karlsen på Senja investert i dieselaggregat for å kunne møte framtida.

Satser: Brødrene Karlsen har investert stort i moderne fiskeindustri. Å måtte satse på dieselaggregat gjør administrerende direktør Rita Karlsen fortvilt. Foto: Ole Magnus RappSatser: Brødrene Karlsen har investert stort i moderne fiskeindustri. Å måtte satse på dieselaggregat gjør administrerende direktør Rita Karlsen fortvilt. Foto: Ole Magnus Rapp

I 2016 meldte bedriften Brødrene Karlsen inn sitt framtidige kraftbehov og har siden purret på for å få den elektrisiteten de trenger. Nettet er for svakt, og Troms Kraft makter ikke å levere mer.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Innenriks

Miljø

Halvparten av spekk­hog­gerens unger dør på grunn av miljø­gif­ter. En «cocktail» av usynlig gift er i ferd med å knekke havets tøffeste dyr.

120 personer har søkt om opp­reis­ning etter trygde­skan­dalen i 2019. Alle har fått avslag. Statens egen klagenemnd anklager nå staten for å hemme­lig­holde en rapport som kunne snudd utfallet.

Forskning

Forsvaret går sammen med sivile forskere i en ny stor­sat­sing for å undersøke hvordan klimakrisa påvirker forsvaret av Norge.