Kraft

Må satse på diesel

Strømmangelen er prekær. Nå har fiskeri­konsernet Brødrene Karlsen på Senja investert i dieselaggregat for å kunne møte framtida.

Satser: Brødrene Karlsen har investert stort i moderne fiskeindustri. Å måtte satse på dieselaggregat gjør administrerende direktør Rita Karlsen fortvilt. Foto: Ole Magnus RappSatser: Brødrene Karlsen har investert stort i moderne fiskeindustri. Å måtte satse på dieselaggregat gjør administrerende direktør Rita Karlsen fortvilt. Foto: Ole Magnus Rapp

I 2016 meldte bedriften Brødrene Karlsen inn sitt framtidige kraftbehov og har siden purret på for å få den elektrisiteten de trenger. Nettet er for svakt, og Troms Kraft makter ikke å levere mer.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Innenriks

Ekstremisme

Nordmenn er naive i møte med rasisme og trusler mot mino­ri­teter, ifølge bokak­tu­elle ekstre­misme­forsker Anders Ravik Jupskås.

Adopsjon

Regje­ringens grans­kings­utvalg fant ulovlige og uetiske forhold i norsk utenlands­adop­sjon, men vil ikke avvikle ordningen. Det skuffer Sofie C. Valoyes Flores, som ble adoptert fra Colombia.

Arbeidsliv

Stadig flere syk­meldinger bestrides: – Går hardest utover de mest sår­bare