Kraft

Må satse på diesel

Strømmangelen er prekær. Nå har fiskeri­konsernet Brødrene Karlsen på Senja investert i dieselaggregat for å kunne møte framtida.

Satser: Brødrene Karlsen har investert stort i moderne fiskeindustri. Å måtte satse på dieselaggregat gjør administrerende direktør Rita Karlsen fortvilt. Foto: Ole Magnus RappSatser: Brødrene Karlsen har investert stort i moderne fiskeindustri. Å måtte satse på dieselaggregat gjør administrerende direktør Rita Karlsen fortvilt. Foto: Ole Magnus Rapp

I 2016 meldte bedriften Brødrene Karlsen inn sitt framtidige kraftbehov og har siden purret på for å få den elektrisiteten de trenger. Nettet er for svakt, og Troms Kraft makter ikke å levere mer.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Innenriks

Gaza-krigen

Oljefondet er investert i «folkemord­økonomien»

Arbeidsliv

For å få bukt med frislippet, må det settes en grense for hvor mange som kan kjøre innenfor et gitt område, sier Marie Sneve Marti­nussen (R).

Kommuneøkonomi

Kommunen i Lofoten vil priva­ti­sere veiene. Det kan koste innbyg­gerne dyrt.