Kunst

– Respektløst mot samene

Jan Manker tilgir Cato Lein for å ha stjålet bildene til faren hans, men ikke for den manglende respekten han har vist samene.

I felten: Sameforsker og etnograf Ernst Manker på feltarbeid i Finnmark tidlig på 1950-tallet. Foto: Ørnulv Vorren, Norges arktiske universitetsmuseum I felten: Sameforsker og etnograf Ernst Manker på feltarbeid i Finnmark tidlig på 1950-tallet. Foto: Ørnulv Vorren, Norges arktiske universitetsmuseum

Det har stormet rundt nordmannen Cato Lein i Sverige det siste året. Lein ble fratatt en høythengende fotopris da det ble avslørt at flere av bildene i boka «Northern Silence» egentlig var tatt av etnograf og sameforsker Ernst Manker (1893–1972).

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Kunst

Kunst

Kunstløypa i Orkland 2026

Mannen bak Amanda-statuetten lagde munter anatomisk slapstick.

Kunst

Kristina Bræin: Overle­vel­ses­stra­te­gier

Av det hverdagslige og unnselige skapte Tønsberg-aktuelle Kristina Bræin konseptkunst som ofte smiler.

Kunst

Next Ge­ne­ration

Hva opptar den nye generasjonen skandinaviske kunstnere?