Finnmark

Russland gir Norge signal om jamme-bistand

Russiske myndigheter hevder at de vil stanse jamming av telekommunikasjon i Finnmark. Nå ber de Norge ta kontakt.

Jammes: Flyselskapet Widerøe betjener daglig elleve flyplasser i Finnmark, og jamming av GPS er blitt dagligdags. Flygerne benytter nå alternative løsninger for å navigere, spesielt i Øst-Finnmark. Foto: Ole Magnus RappJammes: Flyselskapet Widerøe betjener daglig elleve flyplasser i Finnmark, og jamming av GPS er blitt dagligdags. Flygerne benytter nå alternative løsninger for å navigere, spesielt i Øst-Finnmark. Foto: Ole Magnus Rapp

Forstyrrelser av GPS-navigeringen har på kort tid blitt dagligdags i Nord-Norge. Widerøe-piloter stoler ikke lenger på GPS og navigerer med alternative systemer fordi signalene blir forstyrret.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Innenriks

Miljø

Stats­for­val­teren i Troms og Finnmark vil rive ulovlige rein­gjer­der. Disse er til hinder både for vilt og ferdsel i naturen.

Fredsprisen

Tyst fra Nobel­ko­mi­teen: – Jeg kan ikke si noe, så du trenger ikke forsøke engang

Kommuner

Finnmark Høyre vil gå fra 18 til 1 rådhus i Finnmark. SV-ordfører Cato Kristi­ansen i Loppa rister på hodet over planene.