Miljø

Moskusen går usikker tid i møte

Naturvernet stanger mot kreftene som vurderer å fjerne moskus fra norsk natur.

Introdusert: Moskus kom til Norge fra Grønland på 50-tallet og regnes som en introdusert art. Naturvernforbundet sier at de cirka 200 i flokken på Dovre må få leve, siden de ikke er til plage for villreinen eller naturen. Foto: Per Broch MathisenIntrodusert: Moskus kom til Norge fra Grønland på 50-tallet og regnes som en introdusert art. Naturvernforbundet sier at de cirka 200 i flokken på Dovre må få leve, siden de ikke er til plage for villreinen eller naturen. Foto: Per Broch Mathisen

– Moskusen på Dovre er etablert, og den gjør ingen skade, heller ikke overfor den fredede villreinen, sier Truls Gulowsen som leder Naturvernforbundet.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Innenriks

Arbeidsliv

Innelåste arbeidere, seks euro i timelønn og vaskebøtte som personal­toalett: Her er LOs villeste historier etter 40 år med sommer­pa­trulje.

Arbeidsliv

Regje­ringens forsøk på å regulere taxi­bran­sjen har gjort vondt til verre, sier sjåfører. Nå ber de om hjelp til å tøyle Uber og Bolt.

Kriminalitet

Pride­ge­neral Vilje Augustin Juvskås i Vinje fikk garasjen påtent, i det politiet mistenker er hatkri­mi­na­litet. – Vanskelig å akseptere, sier Juvskås.