Ideer

Kapitalens gjenkomst

Tredje bind av «Kapitalen» eksisterte bare som skisser og notater da Friedrich Engels satte seg ned for å for å fullføre verket.

KURVEN FULL: Det finnes mange norske Marx-utgivelser, men først nå kommer det tredje og siste bindet av «Kapitalen» i norsk språkdrakt. Foto: Anniken C. MohrKURVEN FULL: Det finnes mange norske Marx-utgivelser, men først nå kommer det tredje og siste bindet av «Kapitalen» i norsk språkdrakt. Foto: Anniken C. Mohr

Høsten 1894 kan endelig Friedrich Engels puste lettet ut. Den tyske filosofen og rikmannssønnen har hatt noen strevsomme år hjemme i Primrose Hill – et kondisjonert strøk sentralt i London.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Kultur

Bøker

Helene Guåker ante ugler i mosen da en ukjent amerikaner tilbød henne tusenvis av nye lesere

Medier

900.000 så Norge ta gull i herrenes 20-kilometer i OL på lørdag. Det er langt bak rekord­tal­lene fra 2010.

Intervju

Lars Korff Lofthus fille­ris­ter tra­di­sjo­nene – med kjærlighet, ikke ironi.