Dagboka

Vin

Denne helga har eg sett ein del på det kanadiske TV-programmet «So you think you can wine?», og det har endra synet mitt på vin litt. Heilt sidan eg vart fortalt at sjølv Eyvind Hellstrøm knapt klarer å smake skilnaden på raud og kvit vin i ein blindtest, har eg tenkt at vinsnobberi må vere basert på at folk innbiller seg ting. På dette programmet klarer sommelierane ikkje berre å skilje raud frå kvit, dei klarer å kjenne at ein vin er frå Australia eller at han vart laga i 2007. Eg skjønar at eg har hatt eit litt forenkla syn på vin, så no prøver eg å forstå dette.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Dagboka

Nostalgisk

Husker du da ny teknologi var morsomt? Dersom du vokste opp på tidlig 2000-tallet, kan du kanskje huske da sammenleggbare mobiler og MP3-spillere ble allemannseie. Etter hvert ble Apple-lanseringer med Steve Jobs i spissen kulturbegivenheter. Samtidig var sosiale medier plattformer der man chattet med venner og delte informasjon på tvers av landegrenser. I USA pågår det i dag tusenvis av søksmål der teknologigiganter anklages for å ødelegge barns psykiske helse. I neste uke behandles et søksmål mot tekgiganten Meta og selskapene bak Snapchat og Tiktok. Parallelt med dette har sosiale medier, der desinformasjon og KI-generert innhold får flyte fritt, blitt manges foretrukne nyhetskilde. Samtidig pågår det fatalistiske diskusjoner om at kunstig intelligens kan komme fullstendig ut av kontroll. Ifølge en rapport fra forskningsinstituttet Sifo ser et flertall av den norske befolkningen på KI som en eksistensiell trussel. Majoriteten er også kritiske til myndighetenes evne til å regulere næringen. Språkmodellene, og generativ KI, bruker enorme mengder strøm.

Drama

Hva skjer når isen i Polhavet forsvinner? Hva skjer med det sårbare livet når havet blir varmere? Er Golfstrømmen til å stole på? Torsdag dro forskningsskipet «Kronprins Haakon» nordover fra Svalbard, lastet med forskere, måleutstyr og mange ubesvarte spørsmål. Innen 2050 skal Polhavet være isfritt. Smeltingen går raskt. Polfarere som planlegger å gå på ski til Nordpolen, bør heller satse på båt. Isen i Polhavet har til nå vært «den hvite topplua» som hindrer sola i å varme opp vannet. Dermed har den globale oppvarmingen vært begrenset. Slik er det ikke lenger. Stadig større områder i nord er isfrie, sola varmer vannet. Isen smelter også fra undersida. Livet i havet har vært nøye tilpasset de stabile forholdene.

Hedres

En søndag i februar i fjor befant fisker Jon Atle Bjørnø seg i iskaldt vann, langt fra land. Han tenkte at det var game over, men så dukket et redningshelikopter tilfeldigvis opp. Fiskeren forstoat «noen» holdt sin vernede hånd over ham denne dagen. Han har skaffet seg ny sjark og fortsetter i yrket. 45-åringen har i tillegg engasjert seg sterkt for økt sikkerhet for de som lever i små farkoster på lumsk og iskaldt hav. Torsdag ble det kjent at Hasvik kommune har utnevnt Bjørnø fra Sørvær som årets sørøyborger. Prisen får han for sitt engasjement for sikkerhet blant fiskere, og for å jobbe for økt ungdomsfiske.