Mot veggen

Lover Facebook hard kamp om ytringsklima

Mark Zuckerberg kan se langt etter å eksportere Metas nye regelverk til Norge, lover kultur- og likestillingsminister Lubna Jaffery.

Klar til kamp: Kulturminister Lubna Jaffery ser med bekymring på at Meta trapper ned arbeidet med å begrense hets og desinformasjon. Foto: Rikke Løe HovdalKlar til kamp: Kulturminister Lubna Jaffery ser med bekymring på at Meta trapper ned arbeidet med å begrense hets og desinformasjon. Foto: Rikke Løe Hovdal

– Mark Zuckerberg varsler at Meta vil fjerne uavhengige faktasjekker og kutte ned på moderering, særlig rundt spørsmål om innvandring, kjønn og kjønnsidentitet. Målet er mer ytringsfrihet. De skal også jobbe sammen med Trump-administrasjonen for å hindre forsøk på «sensur» fra vestlige regjeringer. Du er minister med ansvar for ytringsfrihet. Hva tenker du om signalene?

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Mot veggen

Mot veggen

NRK-redaktør: – Vi har gjort en journa­listisk feil

Mot veggen

Kirsti Bergstø lova å presse Jens Stol­ten­berg til å stramme inn Olje­fon­dets aksje­po­licy. Han gjorde det motsette, men SV-sjefen gir ikkje opp så lett.

Mot veggen

KrFU-lederen angrer ikke på abort-utsagnet, men vet ikke hva hun selv ville valgt