Ideer

Bitende blomster

D.H. Lawrence kunne være en kranglevoren drittsekk. Men hardest var han mot seg selv.

SKARPT BLIKK: D.H. Lawrence er mest kjent som romanforfatter – men var også en formidabel poet. Nå foreligger diktsamlingen «Fugler, beist og blomster» på norsk. Foto: Bettmann Archive/Getty imagesSKARPT BLIKK: D.H. Lawrence er mest kjent som romanforfatter – men var også en formidabel poet. Nå foreligger diktsamlingen «Fugler, beist og blomster» på norsk. Foto: Bettmann Archive/Getty images

Mange kjenner nok D.H. Lawrence best som forfatter av noen av 1900-tallets mest fremragende romaner: Tenk på «Sønner og elskere» (1913) eller «Regnbuen» (1915) – for ikke å snakke om skandaleromanen «Lady Chatterleys elsker» (1928).

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Kultur

Kulturtirsdag

De Bergenske viser at også overnat­tings­steder kan være kultur. I Skostredet Hotel, kjedens seneste tilskudd, kobler den Norden med Asia.

Medier

Aller Media avviser at de er i ferd med å bli kjøpt opp av Bonnier, men bekrefter at det pågår samtaler om samarbeid.

Teater

Musti splitter teater­folket