Ideer

Bitende blomster

D.H. Lawrence kunne være en kranglevoren drittsekk. Men hardest var han mot seg selv.

SKARPT BLIKK: D.H. Lawrence er mest kjent som romanforfatter – men var også en formidabel poet. Nå foreligger diktsamlingen «Fugler, beist og blomster» på norsk. Foto: Bettmann Archive/Getty imagesSKARPT BLIKK: D.H. Lawrence er mest kjent som romanforfatter – men var også en formidabel poet. Nå foreligger diktsamlingen «Fugler, beist og blomster» på norsk. Foto: Bettmann Archive/Getty images

Mange kjenner nok D.H. Lawrence best som forfatter av noen av 1900-tallets mest fremragende romaner: Tenk på «Sønner og elskere» (1913) eller «Regnbuen» (1915) – for ikke å snakke om skandaleromanen «Lady Chatterleys elsker» (1928).

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Kultur

Film

Regissøren tok jobb i heime­sjuke­pleien før han laga filmen «Hjem kjære hjem»

Medier

CBS-eier Paramount betaler Trump 161 millioner kroner i forlik. – Begredelig at de ikke viser større motstand, sier advokat.

Bøker

Menn er fortsatt på salgs­top­pen i Bok-Norge. – Mange menn vil ikke lese om kvinner, sier Hilde Susan Jægtnes.