Sør-korea

USAs allianse med Korea under press

Biden-administrasjonens favorittpolitiker i Korea nekter å stilles for riksrett etter feilet selvkupp. Nå må USA reagere, mener forsker.

«Arrester opposisjonen!» Støttespillere til den suspenderte presidenten Yoon Suk Yeol forsøker å hindre politiet i å arrestere han under en aksjon mot boligen hans i går. De veivet koreanske og amerikanske flagg. Foto: Lee Jin-man, AP/NTB«Arrester opposisjonen!» Støttespillere til den suspenderte presidenten Yoon Suk Yeol forsøker å hindre politiet i å arrestere han under en aksjon mot boligen hans i går. De veivet koreanske og amerikanske flagg. Foto: Lee Jin-man, AP/NTB

Sør-Koreas suspenderte president Yoon Suk-yeol har etter sitt mislykkede selvkupp-forsøk i desember barrikadert seg inne i presidentboligen og nekter å lytte til arrestordren fra påtalemyndigheten i landet.

Les hele Klassekampen på nett

Få nyhetene som setter dagsorden, analysene som betyr noe og stemmene som teller. Abonner i dag.

Bli abonnent

Allerede abonnent?

Utenriks

Reportasje

Klasse­kam­pen dro på pile­grims­reise til Maos barn­doms­hjem. Her tilbes formannen fortsatt som en gud.

Ukraina-krigen

USA vil ikke kalle Russland «ag­gres­sor» eller Ukraina «offer» i en G7-uttalelse på treårs­dagen for invasjonen av Ukraina.

Analyse

Doge er langt unna målet om kutt på 1000 milliarder dollar.