Sakprosa

1800-tallets memer

Niels Edvard Killi rydder opp i historien om Arbeider-Foreningernes Blad.

Triumferende: Fra forsiden av en utgave av Arbeider-Foreningernes blad i 1852. Triumferende: Fra forsiden av en utgave av Arbeider-Foreningernes blad i 1852.

Niels Edvard Killi

Thranittenes politiske tegninger. Illustrasjonene i Arbeider-­Foreningernes Blad 1850-1854

Nordheim 2024, 200 sider

Tredje juledag 1848 ble Drammen Arbeiderforening stiftet av Marcus og Josephine Thrane. I løpet av de neste tre årene vokste arbeiderforeningene i Norge til å bli en av verdens største arbeiderbevegelser, målt mot folketallet. De norske Arbeiderforeninger samlet rundt 30.000 arbeidsfolk, som på denne tida var nektet både stemmerett og reell forsamlings- og ytringsfrihet, og er på mange vis Norges første politiske parti.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Bokmagasinet

Intervju

Omsider har Kjartan Fløgstad skrive om seg og sitt. Det har blitt eit kollektivt portrett av indu­stri­sam­funnet han vaks opp i.

Vår egen navle

Tale til Bokma­ga­sinet i anledning 20-årsdagen.

Nordisk råd

Bokmässan i Göteborg var prega av to valdsame hendingar.