Lakseoppdrett

Investerer i nord

Oppdrettsselskap investerer milliarder i anlegg for småfisk i Finnmark. Hasvik-ordfører Lars Hustad setter pris på nye arbeidsplasser.

Fødestue: Grieg Seafood bygger nytt smoltanlegg i Laksefjord i Lebesby. Her klekkes yngelen, og småfisken skal nå vokse innendørs til den er 500 gram, før den settes i sjøen. Fødestue: Grieg Seafood bygger nytt smoltanlegg i Laksefjord i Lebesby. Her klekkes yngelen, og småfisken skal nå vokse innendørs til den er 500 gram, før den settes i sjøen.

Noen av landets største oppdrettskonsern investerer nå i smoltanlegg i blant annet Lebesby og Hasvik i Finnmark.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Innenriks

Arbeidsliv

Mens andre arbeids­ta­karar har styrka kjøpe­kraf­ta si, heng hotell- og restau­rant­ar­bei­darar etter. Streikande Matija Zovku er bekymra for bransjen.

Integrering

Abid Raja grunnla Minotenk i 2010. Han advarer mot langsik­tige skade­virk­ninger dersom de, LIM og OMOD går konkurs.

Økonomi

LO-økonom Roger Bjørnstad er glad for at Norges Bank vurderer å ta inn front­fags­mo­dellen i sin nye makro­øko­no­miske hoved­mo­dell.