Fjelloven

Tar staten til retten

Kommuner i Nordland og Troms vil selv bestemme over utmarka, slik som kommuner i sør. Nå saksøker de staten.

Krever råderett: Kommuner i Troms og Nordland vil få innført fjelloven for å selv kunne bestemme over fjell og utmark i regionen, som her i Lofoten. Foto: Christopher OlssønKrever råderett: Kommuner i Troms og Nordland vil få innført fjelloven for å selv kunne bestemme over fjell og utmark i regionen, som her i Lofoten. Foto: Christopher Olssøn

21. januar starter en rettssak om Fjelloven i Salten og Lofoten tingrett i Bodø.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Innenriks

Økonomi

Sjeføkonom i KS Torbjørn Eika mener høy rente er mer skadelig for norsk økonomi enn prisstig­ningen vi har nå.

Russergrensa

Norges yngste grense har rund bursdag i dag. Histo­rie­pro­fessor Kari Aga Myklebost advarer mot å la Russland bruke dagen til propa­ganda­formål.

Trygdeskandalen

Nå skal det avgjøres om det blir flertall på Stortinget for å kreve åpenhet om hemme­lig­holdt trygde­rap­port. Frp går ut mot Ap og Høyre.