Ideer

Undset-­paradokset

Hun var beinhard mot kvinnesaken, men skrev banebrytende om kvinners følelsesliv. Nå fortelles Sigrid Undsets liv på ny – av en danske.

Viljesterk: Sigrid Undset var sikker på at hun ville bli forfatter. Her er hun på skriveværelset sitt på Bjerkebæk i 1923, året etter utgivelsen av siste bind om Kristin Lavransdatter. Foto: Anders Beer Wilse, NasjonalbiblioteketViljesterk: Sigrid Undset var sikker på at hun ville bli forfatter. Her er hun på skriveværelset sitt på Bjerkebæk i 1923, året etter utgivelsen av siste bind om Kristin Lavransdatter. Foto: Anders Beer Wilse, Nasjonalbiblioteket

Jeg tror, jeg er besat – enten det bliver til noget eller ikke, er dette herre skriveri det eneste, der interesserer meg.»

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Kultur

Bøker

Amedia­stiftelsens oppkjøp av Aschehoug gjør forfatter Heidi Marie Kriznik urolig.

Ved veis ende

Gloria Steinem (92) var ein nøkkel­figur for den andre femi­nist­bølgja og eit ikon for USAs unge kvinner i dag.

Kulturuka

I Norge ble «Inn­sirkling»-trilogien en litterær og kommer­siell suksess. I nabolandet er den ingen av delene.