Fiskeri

Lover fisk på land i Finnmark

Marianne Sivertsen Næss (Ap) kaller ­fiskeri­ministerjobben en drøm. Men så har hun også bare vært statsråd siden april.

Hjem til jul: Fiskeriminister Marianne Sivertsen Næss (Ap) reiser hjem til Hammerfest i jula, men åpner for at det blir litt hjemmekontor når hun er borte fra kontoret. Her i hjembyen under et besøk fra Klassekampen i 2020. Foto: Tom Henning BratlieHjem til jul: Fiskeriminister Marianne Sivertsen Næss (Ap) reiser hjem til Hammerfest i jula, men åpner for at det blir litt hjemmekontor når hun er borte fra kontoret. Her i hjembyen under et besøk fra Klassekampen i 2020. Foto: Tom Henning Bratlie

Onde tunger vil ha det til at Karl Eirik Schjøtt-Pedersen en stund ikke kunne reise hjem til fødebyen Vardø. Så upopulær ble han i Finnmark for jobben han gjorde som fiskeriminister på slutten av 1990-tallet.

Les hele Klassekampen på nett

Få nyhetene som setter dagsorden, analysene som betyr noe og stemmene som teller. Abonner i dag.

Bli abonnent

Allerede abonnent?

Innenriks

Skatt

Lavere for­mues­skatt er dårlige nyheter for kvinner, ifølge Kilden kjønns­forsk­ning.

Lo

LOs neste leiar Kine Asper Vistnes vil hjelpa Raudt over sperre­gren­sa. Ap-topp vil ha eit tettare samarbeid med partia på venstre­sida.

Villaks

Sjølakse­fis­kere frykter at deres kultur og næring vil dø, mens rikfolk kan høste av villaksen i elvene.