IntervjuBøker

Spill med skjebnen

Litteraturhistorien er full av gamblere – lykkejegere, juksemakere og spillegale. Hvem sitter med svarteper når alle kortene skal på bordet?

PARTI MED DJEVELEN: Å være god til å spille, har ofte blitt forbundet med noe diabolsk. Her Moritz Retzsch’ «Sjakk matt» fra 1831, som viser Faust og Mefistofeles som spiller sjakk. ILLUSTRASJON: WIKIMEDIA COMMONSPARTI MED DJEVELEN: Å være god til å spille, har ofte blitt forbundet med noe diabolsk. Her Moritz Retzsch’ «Sjakk matt» fra 1831, som viser Faust og Mefistofeles som spiller sjakk. ILLUSTRASJON: WIKIMEDIA COMMONS

Blir man først oppmerksom på det, ser man det overalt: Det er påfallende mange spillere i litteraturhistoriens fremste verker.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Kultur

Kunst

Kari Saanum ante ikke hva hun skulle gjøre med mannens verk da han døde. Ansvaret for landets kunst­ne­rarv er pulve­ri­sert, konklu­derer fersk rapport.

Kulturuka

Skuespil­lere skal være pene, men på veien dit har de kvittet seg med sitt viktigste verktøy: ansikts­mi­mikken.

Vi havna på ...

… presse­kon­fe­ransen etter «Old Firm».