Svalbard

Vil stagge veksten

Staten vil bruke milliardsummer på å stanse veksten i Longyearbyen og gjøre byen mer norsk.

For mange: Antallet innbyggere i Longyearbyen på Svalbard har vokst raskt, og staten tar nå grep for å redusere. Staten ønsker et norsk familiesamfunn på 78 grader nord. Foto: Ole Magnus RappFor mange: Antallet innbyggere i Longyearbyen på Svalbard har vokst raskt, og staten tar nå grep for å redusere. Staten ønsker et norsk familiesamfunn på 78 grader nord. Foto: Ole Magnus Rapp

Målet er å gjøre Svalbard-hovedstaden mer norsk. Grepet regjeringen nå tar, er å ikke tillate boligvekst. Antallet boliger skal være det samme i framtida som for ti år siden.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Innenriks

Trygdeskandalen

Hadia Tajik, som delte ut Fritt Ords honnør til Nav-ofre, burde sørget for frigivelse av trygde­rap­port da hun var arbeids­mi­nister, sier hun selv.

Fotball-vm

På Carls i Oslo skal plastglass og ekstra vakthold trygge fot­ball­fans og ansatte når Norges VM-eventyr er i gang.

Reportasje

Maga-cruise møtt av demon­stranter: «Fascist go home!»