Analyse

Romania fant en ytre høyre-messias på Tiktok

Valgkampen til Călin Georgescu falt i god jord både innenfor og utenfor Romanias grenser.

MENS VI VENTER PÅ GEORGESCU: En mann holder en ikon utenfor det stengte valglokalet der Călin Georgescu, en ytre høyre-kandidat som vant første runde av presidentvalget, skulle ha stemt søndag. Foto: Andreea Alexandru, AP/NTBMENS VI VENTER PÅ GEORGESCU: En mann holder en ikon utenfor det stengte valglokalet der Călin Georgescu, en ytre høyre-kandidat som vant første runde av presidentvalget, skulle ha stemt søndag. Foto: Andreea Alexandru, AP/NTB

Presidentvalget i Romania ble avlyst, men misnøyen til befolkningen forsvinner ikke.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Utenriks

Mellom-amerika

Mellom-Amerika ruster seg for det som forventes å bli den kraftigste tørken noensinne registrert. Fire land har erklært nasjonal unntaks­til­stand for landbruket.

Grønland

USA kan få større militært spillerom i ny Grønland-avtale. Grønlandsk politiker frykter økt amerikansk innfly­telse.

Usa og kina

Donald Trump og Silicon Valley bruker frykten for å tape kappløpet mot Kina til å hindre KI-regulering, mener Kina-ana­ly­ti­kere.