Kunst

10.000 grader nord

Det hviler et ubehag over Ørnulf Opdahls malerier. Ut av dem strømmer den uutholdelige larmen av universets nådeløse stillhet.

Overveldende: Det er det er foruroligende – og angstfremmende – kort vei mellom bildet og det avbildede i Ørnulf Opdahls malerier. Begge foto: Galleri IsmeneOverveldende: Det er det er foruroligende – og angstfremmende – kort vei mellom bildet og det avbildede i Ørnulf Opdahls malerier. Begge foto: Galleri Ismene

Ørnulf Opdahl

Ørnulf Opdahl

Galleri Ismene

Trondheim

Det er rart at det tok så lang tid, egentlig. I over 20 år har jeg latt denne plagede kroppen og mitt stadig mer skrøpelige vesen få svi i kunstkritikkens tjeneste. I denne gjerningen har jeg overlevd ekstremvær, usannsynlige uhell og sykdommer det ikke finnes navn for. Jeg har vært steder ingen kunne tru nokon kunne bu, og sett ting som sannsynligvis ikke burde finnes.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Kunst

Kunst

Alt står i flammer

Kristian Skylstad er en konsekvent uforutsigbar kunstner.

Kunst

Høst­utstillingen 2026. ­Statens 139. kunst­utstilling

Ingenting tyder på at Høst­­utstillingen er i ferd med å bli en ­oppsamlingsplass for trygge triumfer.

Kunst

Mickael ­Marmans og Martin ­Sæther: One step forward, two steps ­backward