Romania

Avlyst valg skaper kaos

Presidentvalget i Romania ble annullert ­etter påstander om russisk påvirkning. Øst-­Europa-forsker er skeptisk til forklaringen.

AVLYST: En plakat viser Elena Lasconi, kandidaten som kom på 2. plass i presidentvalgkampen, utenfor et valglokale som ikke åpnet søndag for andre valgrunde som planlagt. FOTO: ANDREEA ALEXANDRU, AP/NTBAVLYST: En plakat viser Elena Lasconi, kandidaten som kom på 2. plass i presidentvalgkampen, utenfor et valglokale som ikke åpnet søndag for andre valgrunde som planlagt. FOTO: ANDREEA ALEXANDRU, AP/NTB

Søndag skulle rumenere stemme i andre runde av landets presidentvalg.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Utenriks

Reportasje

Han ble født i Oslo, dømt for spionasje i Danmark. Nesten 50 år senere forteller tyske Jörg Meyer om tilvæ­relsen som hemmelig agent – og kjærlig­heten til norsk litteratur.

Ukraina

En ny fredsplan for Ukraina vurderes nå i Kreml. Tyske soldater under EUs flagg bør inngå i løsningen, mener ledende tysk EU-politiker.

Syria

De syriske kurderne står fast mot kravene fra Damaskus og Tyrkia. Nå øker faren for sammenstøt.