Algoritme­kongen går til valg igjen

Tiktok har skylda, sier noen. Andre mener at eliten har seg selv å skylde for at Calin Georgescu kan vinne det rumenske presidentvalget.

LEDER I LØYPA: Den uavhengige kandidaten Calin Georgescu snakker her til pressen etter at han vant første runde av det rumenske presidentvalget i slutten av november. FOTO: ANDREEA ALEXANDRU, AP/NTBLEDER I LØYPA: Den uavhengige kandidaten Calin Georgescu snakker her til pressen etter at han vant første runde av det rumenske presidentvalget i slutten av november. FOTO: ANDREEA ALEXANDRU, AP/NTB

Han tror ikke på månelandingen, har kalt rumenske nazister fra krigens dager «nasjonalhelter» og mener at nanochips finnes i kullsyredrikker. Han er også imot våpenstøtte til Ukraina – og omtales gjerne som en beundrer av Vladimir Putin.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Utenriks

Analyse

Én stat glimrer med sitt fravær i Midtøstens nye stormakt­al­li­anse.

Kunstig intelligens

I sin egen visjon for kunstig intel­ligens vil Kina gi tekno­lo­gien til folket. Den kinesiske visjonen framstår som et «dystopisk helvete», mener Dean Ball i ameri­kanske Open AI.

Analyse

Nigel Farages politiske show ble stjålet av en søppel­kasse.