Algoritme­kongen går til valg igjen

Tiktok har skylda, sier noen. Andre mener at eliten har seg selv å skylde for at Calin Georgescu kan vinne det rumenske presidentvalget.

LEDER I LØYPA: Den uavhengige kandidaten Calin Georgescu snakker her til pressen etter at han vant første runde av det rumenske presidentvalget i slutten av november. FOTO: ANDREEA ALEXANDRU, AP/NTBLEDER I LØYPA: Den uavhengige kandidaten Calin Georgescu snakker her til pressen etter at han vant første runde av det rumenske presidentvalget i slutten av november. FOTO: ANDREEA ALEXANDRU, AP/NTB

Han tror ikke på månelandingen, har kalt rumenske nazister fra krigens dager «nasjonalhelter» og mener at nanochips finnes i kullsyredrikker. Han er også imot våpenstøtte til Ukraina – og omtales gjerne som en beundrer av Vladimir Putin.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Utenriks

Ukraina-krigen

Europa har fått gjennom store endringer i USAs forslag til freds­av­tale i Ukraina. Men eksperter advarer om at Russland kan avvise den nye planen.

Venezuela

Krigs­fryk­ten vokser etter at USA varslet terror­stempling av Venezuelas president og gjennom­førte store angreps­øvelser utenfor landets kyst.

Venezuela

Et krigsskip, et frihetens manifest og et ultimatum fra USA.