Algoritme­kongen går til valg igjen

Tiktok har skylda, sier noen. Andre mener at eliten har seg selv å skylde for at Calin Georgescu kan vinne det rumenske presidentvalget.

LEDER I LØYPA: Den uavhengige kandidaten Calin Georgescu snakker her til pressen etter at han vant første runde av det rumenske presidentvalget i slutten av november. FOTO: ANDREEA ALEXANDRU, AP/NTBLEDER I LØYPA: Den uavhengige kandidaten Calin Georgescu snakker her til pressen etter at han vant første runde av det rumenske presidentvalget i slutten av november. FOTO: ANDREEA ALEXANDRU, AP/NTB

Han tror ikke på månelandingen, har kalt rumenske nazister fra krigens dager «nasjonalhelter» og mener at nanochips finnes i kullsyredrikker. Han er også imot våpenstøtte til Ukraina – og omtales gjerne som en beundrer av Vladimir Putin.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Utenriks

Icc

Det er fins ikke bevis­grunnlag for å avskjedige ICCs Karim Khan, ifølge en enstemmig dommertrio. Norge konklu­derte annerledes.

Intervju

Norge bør etter­fors­ke israelere på norsk jord, mener FN-leder

Analyse

Troy Jackson overtar kandi­da­turet til skandale­ram­mede Graham Platner. Nå må den progres­sive tømmer­hog­geren bevise at han kan samle den samme folkelige støtta.