Algoritme­kongen går til valg igjen

Tiktok har skylda, sier noen. Andre mener at eliten har seg selv å skylde for at Calin Georgescu kan vinne det rumenske presidentvalget.

LEDER I LØYPA: Den uavhengige kandidaten Calin Georgescu snakker her til pressen etter at han vant første runde av det rumenske presidentvalget i slutten av november. FOTO: ANDREEA ALEXANDRU, AP/NTBLEDER I LØYPA: Den uavhengige kandidaten Calin Georgescu snakker her til pressen etter at han vant første runde av det rumenske presidentvalget i slutten av november. FOTO: ANDREEA ALEXANDRU, AP/NTB

Han tror ikke på månelandingen, har kalt rumenske nazister fra krigens dager «nasjonalhelter» og mener at nanochips finnes i kullsyredrikker. Han er også imot våpenstøtte til Ukraina – og omtales gjerne som en beundrer av Vladimir Putin.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Utenriks

Storbritannia

Analy­ti­kere tviler på at Storbri­tannias neste stats­mi­nister vil endre Gaza-linja

Ukraina

Sparkingen av Ukrainas for­svars­sjef har skapt store protester i landet

Spania

Dommen mot Pedro Sánchez’ bror øker presset på Spanias stats­mi­nister. Støtte­spil­lere omtaler saken som politisk motivert, mens en forsker advarer om at summen av sakene kan koste ham dyrt.