Algoritme­kongen går til valg igjen

Tiktok har skylda, sier noen. Andre mener at eliten har seg selv å skylde for at Calin Georgescu kan vinne det rumenske presidentvalget.

LEDER I LØYPA: Den uavhengige kandidaten Calin Georgescu snakker her til pressen etter at han vant første runde av det rumenske presidentvalget i slutten av november. FOTO: ANDREEA ALEXANDRU, AP/NTBLEDER I LØYPA: Den uavhengige kandidaten Calin Georgescu snakker her til pressen etter at han vant første runde av det rumenske presidentvalget i slutten av november. FOTO: ANDREEA ALEXANDRU, AP/NTB

Han tror ikke på månelandingen, har kalt rumenske nazister fra krigens dager «nasjonalhelter» og mener at nanochips finnes i kullsyredrikker. Han er også imot våpenstøtte til Ukraina – og omtales gjerne som en beundrer av Vladimir Putin.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Utenriks

Sør-afrika

Protestene i Sør-Afrika handler egentlig om misnøye med staten, sier professor

Fotball-vm

I Maine er Trump-velgere skuffa. Nå kan de ende opp med å stemme på en omstridt demokrat som støttes av Bernie Sanders.

Kommentar

Gjennom Pax Silica vil USA ta kontroll over Europas tekno­lo­giske framtid.