Algoritme­kongen går til valg igjen

Tiktok har skylda, sier noen. Andre mener at eliten har seg selv å skylde for at Calin Georgescu kan vinne det rumenske presidentvalget.

LEDER I LØYPA: Den uavhengige kandidaten Calin Georgescu snakker her til pressen etter at han vant første runde av det rumenske presidentvalget i slutten av november. FOTO: ANDREEA ALEXANDRU, AP/NTBLEDER I LØYPA: Den uavhengige kandidaten Calin Georgescu snakker her til pressen etter at han vant første runde av det rumenske presidentvalget i slutten av november. FOTO: ANDREEA ALEXANDRU, AP/NTB

Han tror ikke på månelandingen, har kalt rumenske nazister fra krigens dager «nasjonalhelter» og mener at nanochips finnes i kullsyredrikker. Han er også imot våpenstøtte til Ukraina – og omtales gjerne som en beundrer av Vladimir Putin.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Utenriks

Gaza

Brødrene Amir (4) og Yousef (6) lider av under­er­næ­ring. Det lille Israel slipper inn av nødhjelp, når ikke de som trenger det mest.

Danmark

Mens resten av Norden aner­kjenner Palestina som stat, holder Danmark igjen. – Regje­ringen vil ikke tirre USA, sier statsviter Henrik Larsen.

Toll

Stater som regulerer ameri­kanske teknologi­selskap, blir straffet med høyere toll.