Sør-korea

– Det ­autoritære spøkelset hjemsøker oss

Sørkoreanere er i sjokk etter kuppforsøket til president Yoon Suk-yeol. Presidenten får samtidig skryt fra USAs ambassade i landet.

Blokkert: Folk tar i bruk brannslokningsapparat for å holde militæret ute av Sør-Koreas nasjonalforsamling. Soldatene var sendt for å hindre at parlamentarikere stemte for å annullere presidentens unntakstilstand. Foto: Jo Da-un, AP/NTBBlokkert: Folk tar i bruk brannslokningsapparat for å holde militæret ute av Sør-Koreas nasjonalforsamling. Soldatene var sendt for å hindre at parlamentarikere stemte for å annullere presidentens unntakstilstand. Foto: Jo Da-un, AP/NTB

– Det var som en film, sier den 23 år gamle studenten Lee Hae-rin.

Rapport fra Kamerat Gu

Få Gustav Gillunds Kina-brev

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Utenriks

Kommentar

Gjennom Pax Silica vil USA ta kontroll over Europas tekno­lo­giske framtid.

Venezuela

Venezuela trenger mye mer hjelp etter skjelvet, sier forskere: – Latterlig lite

Midtøsten

Vilkårlig diplomati, sier Egypts tidligere viseuten­riks­mi­nister om USAs freds­av­taler i Midtøsten. Han mener ulike strategier setter kjepper i hjulene for regional fred.