Sør-korea

– Det ­autoritære spøkelset hjemsøker oss

Sørkoreanere er i sjokk etter kuppforsøket til president Yoon Suk-yeol. Presidenten får samtidig skryt fra USAs ambassade i landet.

Blokkert: Folk tar i bruk brannslokningsapparat for å holde militæret ute av Sør-Koreas nasjonalforsamling. Soldatene var sendt for å hindre at parlamentarikere stemte for å annullere presidentens unntakstilstand. Foto: Jo Da-un, AP/NTBBlokkert: Folk tar i bruk brannslokningsapparat for å holde militæret ute av Sør-Koreas nasjonalforsamling. Soldatene var sendt for å hindre at parlamentarikere stemte for å annullere presidentens unntakstilstand. Foto: Jo Da-un, AP/NTB

– Det var som en film, sier den 23 år gamle studenten Lee Hae-rin.

Rapport fra Kamerat Gu

Få Gustav Gillunds Kina-brev

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Utenriks

Colombia

Colombias nye ytre høyre-president har fått et jordskjelv i fanget. Nå advarer ko­lom­bia­nere om at regje­ringen kan bruke krisa som et påskudd for å mili­ta­ri­sere landet.

Digital suverenitet

EU-kom­mi­sjonen har lansert en strategi­pakke for tekno­logisk suve­re­nitet. Den passer som hånd i hanske med tek-lobbyens agenda, ifølge økonomer.

USA

«Wis­con­sins Mamdani» Francesca Hong leder klart før dagens primærvalg i den viktige vippe­sta­ten. Etablis­se­mentet i Demo­kra­tene fortviler.