Akkurat nå

Høylytte folk

Er det noen type mennesker jeg ikke forstår meg på, så er det de som absolutt må ha på høyttaler når de snakker i telefonen.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Akkurat nå

Sør-Korea

Jeg har aldri mistet et fly. Eller, det er ikke sant. Jeg mistet et fly i London en gang, men det var fordi toget sto fast i to timer, så det var ikke min feil, og vi ikke gadd å dra til flyplassen engang. Så jeg har i alle fall aldri løpt gjennom flyplasser og ikke rukket flyet, men det trodde jeg at jeg skulle gjøre denne dagen i Seoul. T-baneturen med et par bytter til flyplassen tok lengre tid enn planlagt, så da vi kom fram, hadde jeg nesten gitt opp. Men vi fikk sjekket inn, og folka i skranken trakk oss til og med ut til tilfeldig bagasjekontroll uten å være stressa på våre vegne.

Barnløs

I 20-åra er vennegjengen noenlunde på samme sted, i det at vi møtes fast for å drikke øl og snakke om de tingene som hører 20-åra til. Nå har vennegjengen bikket 30 og samtalen har tatt en (i mitt syn) overraskende brå u-sving. De sier: Ja, for man er visst ekstra fruktbar rett etter man slutter på prevensjon. Og jeg svarer: Å ja. Ja, for nå er fosteret på størrelse med en oliven, sier de. Jaha, sier jeg. Ja, for nå var det jammen lurt at de planla å kjøpe leilighet med et ekstra soverom, for tanken på å flytte nå! utbryter de.

Nytt år

Første, andre og ørtende juleselskap er over, og det nærmer seg årets verste eller beste dag (alt etter hvem du spør): nyttårsaften. Siden denne dagen ofte ender i kaos for min del, jobber jeg nå hardt med meg selv for å unngå tidligere fadeser. Av hensyn til egen verdighet nøyer jeg meg med å dele én blemme. Jeg velger den som sitter ferskest i minnet. Det hele startet i det stille og sindige hjørnet: middag på bordet, noe godt i glasset og høflig småprat med ukjente mennesker. Planen var en rolig affære, da jeg skulle jobbe i herværende avis dagen derpå. Og til mitt forsvar gjorde jeg et ærlig forsøk på å holde det slik: vin, vann, mat i magen – i fornuftig rekkefølge. Innsatsen falmet imidlertid når middagen var over, bordene var ryddet unna og småpraten gikk over i dansegulv.