Enig. Ses i Ukraina!
Du må være abonnent for å lese denne artikkelen
Allerede abonnent? Logg inn
Våren kom i år tidlig i Finnmark, med varmegrader og snøsmelting. Folk stusset litt, og mange tenkte at dette kan ikke være riktig. Og de hadde rett. De siste dagene har det snødd betydelig. 20–25 centimeter i døgnet har lavet ned. De optimistiske som hadde lagt om til sommerdekk, måtte skifte tilbake. Politiet bruker utestemmen i radioen og advarer om glatte veier. I skrivende stund snør det tett her innerst i den lange fjorden helt vest i Finnmark.
Ole Magnus RappSøndag morgen 09.24 rista det kraftig på store deler av Østlandet. Var det jordskjelv? Ja, ifølge et googlesøk to minutter seinere. Ifølge kilden Android Earthquake Alerts System hadde jordskjelvet med episenter nordøst for Oslo en anslått styrke på 4,4. Dette ble meldt ti minutter før skjelvet ble registrert hos Norsk nasjonalt seismisk nettverk, som ifølge Aftenposten var 09.34. Grunnen til at Android-systemet kunne registrere jordskjelvet så kjapt, er at de samler inn data fra alle telefoner med Googles operativsystem Android. Hver telefon har en akselerasjonssensor, som er grunnen til at skjermbildet følger etter når du har en snur telefonen sidelengs. Sensoren fanger også opp ristingen som kommer i den første bølgen av et jordskjelv, og sender informasjonen til en server.
Ida Søraunet WangbergLandslaget for lokalaviser er i år 50 år, og blir hedret av blant annet Posten Norge. I går kom det ut et nytt frimerke for å markere begivenheten. Motivet er en unggutt med årets første løvetann som blir møtt av ivrige mediefolk med blokk, mikrofon og kamera. Norge er kjent for å gi ut pene frimerker med et tydelig budskap. Dette er ikke noe unntak. Det er bare synd at det nesten ikke sendes «gammeldagse» brev lenger, slik at denne hyllesten kunne blitt kjent av millioner. I en pressemelding fra Posten Bring blir det gode samarbeidet mellom landets minst 150 lokalaviser og distributør Posten framhevet. Posten ønsker også å hedre de som daglig gjør en god jobb i lokalavisene og er lokalsamfunnets «lim og lupe».
Ole Magnus Rapp