Reiseliv

Selger stillheten

Stillheten langs norskekysten er nå til salgs. Turister fra verdens storbyer skal få betale for å høre litt natur – og ellers ingenting.

Stille: «Capella», her ved kai i Kirkenes, er et av de fire skipene i Havila-rederiet som nå selger stillhet. Målestasjoner er plassert flere steder langs kysten for å finne mest mulig ro og fred. Foto: Ole Magnus RappStille: «Capella», her ved kai i Kirkenes, er et av de fire skipene i Havila-rederiet som nå selger stillhet. Målestasjoner er plassert flere steder langs kysten for å finne mest mulig ro og fred. Foto: Ole Magnus Rapp

Rederiet Havila, som har fire skip i Kystruten mellom Bergen og Kirkenes, leter nå etter kystens ­stilleste ­steder. Det er satt ut lydmålere i Vardø-området, Lofoten, Brønnøysund og i ­Geiranger. Stillheten fra disse fire stedene blir satt opp mot lydene fra noen av verdens største byer og brukes i ­rederiets markedsføring.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Innenriks

Datasenter

Menings­måling viser stor folkelig motstand mot nye datasentre. Rødt vil ha en «pa­nikk­lov» i datasenter-byggingen.

Pride

Dragartist Jenny Ellefsen vil lage et alter­nativt arran­gement til Moss Pride etter at de booket kontro­ver­siell orga­ni­sa­sjon.

Energi

Mens MDG vil forkaste norgespris, vil både Rødt, SV og Sp frede ordningen. Nå går de rødgrønne partiene i gang med forhand­linger om strøm­pris­ord­ningen.