Reiseliv

Selger stillheten

Stillheten langs norskekysten er nå til salgs. Turister fra verdens storbyer skal få betale for å høre litt natur – og ellers ingenting.

Stille: «Capella», her ved kai i Kirkenes, er et av de fire skipene i Havila-rederiet som nå selger stillhet. Målestasjoner er plassert flere steder langs kysten for å finne mest mulig ro og fred. Foto: Ole Magnus RappStille: «Capella», her ved kai i Kirkenes, er et av de fire skipene i Havila-rederiet som nå selger stillhet. Målestasjoner er plassert flere steder langs kysten for å finne mest mulig ro og fred. Foto: Ole Magnus Rapp

Rederiet Havila, som har fire skip i Kystruten mellom Bergen og Kirkenes, leter nå etter kystens ­stilleste ­steder. Det er satt ut lydmålere i Vardø-området, Lofoten, Brønnøysund og i ­Geiranger. Stillheten fra disse fire stedene blir satt opp mot lydene fra noen av verdens største byer og brukes i ­rederiets markedsføring.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Innenriks

Sikkerhet

Forsker refser E-tjenesten: – Rapporten blir betydelig mindre relevant enn den burde

Epstein-dokumentene

Sensitive rapporter fra prosjek­tene til Terje Rød-Larsens freds­in­stitutt ble konti­nu­erlig vi­dere­sendt til Jeffrey Epstein.

Sjømat

Eksporten av norsk sjømat til USA går dramatisk ned. Samtidig seiler Kina opp som Norges viktigste kunde.