Samisk

Ikke samisk rett

Loven tillater det, men i praksis får ikke samer bruke sitt morsmål overfor domstolene og politi. Det pågår rasisme i rettssalen, hevder statssekretær.

Urett: Loven sier at samisk språk skal brukes i rettsvesenet, men praksis er noe helt annet. Nå starter arbeidet med å oversette Grunnloven til samisk. Foto: Ole Magnus RappUrett: Loven sier at samisk språk skal brukes i rettsvesenet, men praksis er noe helt annet. Nå starter arbeidet med å oversette Grunnloven til samisk. Foto: Ole Magnus Rapp

Fire-fem norske dommere behersker samisk. Noen flere advokater og politifolk kan språket. Med unntak av Indre Finnmark tingrett snakkes det kun norsk i rettssalene og i politiavhør, i noen tilfeller via tolk. Sameloven krever at det skal legges til rette for samisk i domstolene.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Innenriks

Valg 2025

Senter­par­tiet må gjøre som Høyre for å vinne velgere på bygda, mener Nils Forren i Senter­ung­dommen

Gaza-krigen

Oljefondet har aksjer i israelske selskaper som leverer medisiner og IT-systemer til Norge. Selskapene bør på obser­va­sjons­liste, mener histo­ri­ker­gruppe.

Gaza-krigen

EU-land stanger hodet i veggen når de vil bryte med Israel. Men Norges handels­av­tale kan sies opp med en gang, påpeker Rødt, som mener Israel har brutt vilkårene.