Kim Gunnar Helsvig har delt denne artikkelen med deg.

Kim har delt denne artikkelen

Bli abonnent
DebattLæreplaner

Eggens karikatur

«Det er merkelig å se at akademikere som kjemper for sin «akademiske frihet» samtidig hevder sin rett til å bestemme hva lærerne skal undervise», skriver Per-Odd Eggen 27. november. Det var vel et forsøk på å få inn et retorisk poeng.

Selvfølgelig vil ingen av oss 74 som underskrev kronikken som startet denne debatten at det er vi alene som skal bestemme innholdet i den neste læreplanen. Vi har argumentert for at lærerutdannere bør lyttes til i en prosess hvor også lærerne er selvsagte og helt sentrale deltagere. Det burde heller ikke komme som noen overraskelse at mange lærerutdannere mener at læreplaner skal legge føringer for skolens innhold.

Som samfunn ønsker vi noe med skolen. Vi ønsker blant annet at barna skal utvikle kritisk tenkning basert på et felles kunnskapsgrunnlag og felles referansepunkter som de kan bruke til å orientere seg i samfunnet gjennom livet. Dette er bestemt gjennom skolens formålsparagraf (Opplæringsloven §1-3), hvor det blant annet står at opplæringen skal gi elevene «historisk og kulturell innsikt og forankring» og kjennskap til «den nasjonale kulturarven og den felles internasjonale kulturtradisjonen».

En skole der ikke samfunnet gjennom demokratiske prosesser skal ha rett til å bestemme hva lærerne skal undervise i, tror vi svært få egentlig ønsker seg. Lærerne må ha frihet til å gjøre stoffutvalg innenfor noen bestemte rammer, frihet til tilpasning til den enkelte elev, og ikke minst bør lærerne ha metodefrihet og ikke gang på gang måtte trene elevene i bestemte handlinger i kompetansemålene, slik som «drøfte», «utforske», «sammenligne» og «kritisk vurdere», uten selv få vurdere om det er hensiktsmessig for elevenes kunnskapsbygging.

Eggens karikatur gir inntrykk av at han ikke syns det er viktig hva det faglige innholdet i skolen er. Det er en tankegang vi er sterkt kritiske til og som vi mener i alt for stor grad preger dagens læreplan.

Lyst å lese mer fra Klassekampen?

Bli abonnent

Du kan enkelt registrere deg med

Debatt

Integrering

Kutt som svekker rettig­heter, antira­sisme og tillit

I årets første runde med den nye, søkbare ordningen for nasjonale ressurssentre for integrering fikk ti av 23 søkere tilskudd. Noas, OMOD, LIM og Utrop er blant dem som ikke står på listen over innvilgede søkere. Antirasistisk Senter får redusert tilskuddet med om lag 1,2 millioner kroner sammenlignet med 2024-nivået. Det som nå skjer, rammer ikke tilfeldige aktører. Noas har i mange år vært en sentral rettighetsaktør for asylsøkere og flyktninger. OMOD og Antirasistisk Senter har vært en tydelig stemme mot offentlig diskriminering og rasisme. Utrop har vært en viktig flerkulturell mediearena og offentlighet for grupper som ellers ofte slipper lite til i den brede samfunnsdebatten.

Psykisk helse

Svikt på alle nivå

Riksrevisjonen har stadfestet at vi har sviktet barn og unge som sliter psykisk. Det finnes knapt ett område som unnslipper riksrevisorens kritikk. Manglende lavterskeltilbud, svikt i spesialisthelsetjenesten, overbelastning av helsesykepleiere – systemet er ikke rigget for å håndtere en av samfunnets viktigste utfordringer. Riksrevisjonen konkluderer med at tilstanden er «kritikkverdig». Det ordet bør aldri være nødvendig å bruke om tjenester for barn i sårbare situasjoner. Enda mindre i en tid hvor så mange barn og unge sliter.

Usa

Amerika leser Bibelen

Denne uken arrangeres offentlig høytlesning av Bibelen fra perm til perm i Washington D.C. Rundt 500 personer deltar, inkludert flere politikere, kristne ledere og kjente personer. Før helgen ble det kunngjort at også Donald Trump ville bidra fra Det ovale kontor, og tirsdag var det hans tur. Vi skulle kanskje ønske at de hadde gitt ham Bergprekenen og den gylne regel, men isteden lot de ham lese et utdrag fra Det gamle testamente. Valget av 2. Krønikebok 7,11–22 kan virke tilfeldig. I virkeligheten var det sterkt strategisk. Nøkkelbudskapet kom i vers 14: «Hvis da dette folket som mitt navn er nevnt over, ydmyker seg og ber, søker meg og vender om fra sin onde ferd, så vil jeg høre i himmelen, tilgi folkets synder og lege deres land.» Teksten handler om personlig endring av holdninger og handlinger.