Akademia

Skjebnedag i Bergen

I dag kan kuratorstudiet ­i Bergen bli lagt ned. – Har vært viktig for den internasjonale kunstverdenen, sier Barcelona-­kurator.

Venezia: Irlands bidrag på Veneziabiennalen, «Romantic Ireland» av Eimear Walshe, kuratert av tidligere UiB-student Sara Greavu. Foto: Faolán Carey, Ireland at VeniceVenezia: Irlands bidrag på Veneziabiennalen, «Romantic Ireland» av Eimear Walshe, kuratert av tidligere UiB-student Sara Greavu. Foto: Faolán Carey, Ireland at Venice

– Hvis de vil være et breddeuniversitet og ønsker arbeidslivsrelevante utdannelser, er dette et studium de bør beholde, sier Anne Szefer-Karlsen, professor og leder for masterprogrammet i kuratorpraksis ved Universitetet i Bergen (UiB).

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Kultur

Kulturtirsdag

«Usynlig til stede» forteller om det norske etter­krigs­fo­to­gra­fiet som kunst, men først og fremst som hverdags- og salgsvare – og tekno­logisk fremskritt.

Utdanning

Kultur­skolen i Oslo må kutte ti millioner i år. Fra høsten gjør de 3800 gratis­plasser om til betalte plasser.

Kommentar

Det skulle vere mot natur­lo­vene å arrangere kultur­fes­tival midt­vin­ters i ein liten by på Helgeland, og samtidig med vinter-OL. Men Vinter­lys­fes­ti­valen held fram med stort program og fulle hus.