Bøker

Dikterbolig kan skrotes

Rolf Jacobsens gule hus på Hamar skulle bli forfattersenter. Men i dag kan kommunen snu.

Fra 1961 og fram til sin død i 1994 bodde Rolf Jacobsen i et gult hus like ved Mjøsas bredd på Hamar. Omtrent siden har poetens venneforening jobbet for at dikterboligen i Skappels gate 2 omgjøres til et formidlingssenter for Jacobsens forfatterskap, og i 2021 vedtok Hamar kommunestyre enstemmig at Jacobsen-senteret skulle realiseres som en del av Anno Museum.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Kultur

Museum

Direktør Tone Hansen skal kutte 20 årsverk ved Munch­mu­seet. Hun burde forsøkt andre løsninger, mener de ansatte.

Kulturtirsdag

Tegne­se­rie­helten som trekker raskere enn sin egen skygge, vender tilbake. I 2026 er Lucky Luke omgitt av tyske ølbryggere, arbei­der­opprør og Karl Marx-plakater.

Bøker

Den algeriske forfat­teren Kamel Daoud risikerer tre år i fengsel i hjemlandet. Dommen skal statuere et eksempel, mener professor.