Innvandring

Sammenlikner Trandum med Guantánamo

– Vi har laget et juridisk hull der vanlige rettsikkerhetsgarantier ikke gjelder, sier jussprofessor Mads Andenæs om Politiets utlendingsinternat på Trandum.

Innestengt: Avviste asylsøkere som skal sendes hjem, går i luftegården til Utlendingsinternatet på Trandum. Bildet er fra da internatet ble utvidet i 2016. Foto: Heiko Junge, NTBInnestengt: Avviste asylsøkere som skal sendes hjem, går i luftegården til Utlendingsinternatet på Trandum. Bildet er fra da internatet ble utvidet i 2016. Foto: Heiko Junge, NTB

Tidlig på 2000-tallet kalte Avisa Ny Tid utlendingsinternatet på Trandum for «Norges Guantánamo». De viste til USAs interneringsleir i militærbasen i Guantánamo Bay.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Innenriks

Trygdeskandalen

Ofrene for Nederlands trygde­skan­dale fikk en egen ordning for opp­reis­ning. I Norge har ofre måttet ta staten til retten – og tapt.

Kriminalitet

Utlovet dusør for å navngi ungdommer

Finnmark

Hensyn til reindrift og natur gjør at det tar dobbelt så lang tid å bygge kraftlinje i Finnmark som ellers i landet.