Innvandring

Sammenlikner Trandum med Guantánamo

– Vi har laget et juridisk hull der vanlige rettsikkerhetsgarantier ikke gjelder, sier jussprofessor Mads Andenæs om Politiets utlendingsinternat på Trandum.

Innestengt: Avviste asylsøkere som skal sendes hjem, går i luftegården til Utlendingsinternatet på Trandum. Bildet er fra da internatet ble utvidet i 2016. Foto: Heiko Junge, NTBInnestengt: Avviste asylsøkere som skal sendes hjem, går i luftegården til Utlendingsinternatet på Trandum. Bildet er fra da internatet ble utvidet i 2016. Foto: Heiko Junge, NTB

Tidlig på 2000-tallet kalte Avisa Ny Tid utlendingsinternatet på Trandum for «Norges Guantánamo». De viste til USAs interneringsleir i militærbasen i Guantánamo Bay.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Innenriks

Datasenter

Menings­måling viser stor folkelig motstand mot nye datasentre. Rødt vil ha en «pa­nikk­lov» i datasenter-byggingen.

Pride

Dragartist Jenny Ellefsen vil lage et alter­nativt arran­gement til Moss Pride etter at de booket kontro­ver­siell orga­ni­sa­sjon.

Energi

Mens MDG vil forkaste norgespris, vil både Rødt, SV og Sp frede ordningen. Nå går de rødgrønne partiene i gang med forhand­linger om strøm­pris­ord­ningen.