Brasil

Skal ha planlagt attentat mot Lula

Elitesoldater skal ha planlagt å ta livet av Brasils president Lula da Silva i 2022, som del av et større kuppforsøk.

Skulle drepes: Lula da Silva gir Paraguays president Santiago Pena en klem på G20-toppmøtet tirsdag mens nyheten om det planlagte attentatet spredte seg i mediene. Foto: Silvia Izquierdo, AP/NTBSkulle drepes: Lula da Silva gir Paraguays president Santiago Pena en klem på G20-toppmøtet tirsdag mens nyheten om det planlagte attentatet spredte seg i mediene. Foto: Silvia Izquierdo, AP/NTB

– Dette var et planlagt kupp for å la Jair Bolsonaro beholde makta, sier den brasilianske journalisten Leandro Demori i en lydmelding til Klassekampen.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Utenriks

USA

«Wis­con­sins Mamdani» Francesca Hong leder klart før dagens primærvalg i den viktige vippe­sta­ten. Etablis­se­mentet i Demo­kra­tene fortviler.

Belarus

Den nye tilnær­mingen mellom USA og Belarus er ikke et sunn­hets­tegn, men et spill for galleriet, mener sønnen til en frigitt fagfor­enings­leder. Fortsatt sitter nærmere 1000 fengslet på tvilsomt grunnlag.

Analyse

Ven­strei­kon. Trumps nemesis. Gazas venn. Europas røde Orbán.