Utdanning

– Kulturskolen mislykkes

Bare én av ti norske barn deltar på kulturskolen. Nesten alle har foreldre med høy utdannelse, slår to forskere fast i ny bok.

FOR DE FÅ: Stadig færre norske barn deltar i kulturskolen. Det bør bekymre alle som mener kulturskolen er viktig, mener forsker Ola K. Berge. Bildet er fra en øving med strykeorkesteret på Disen skole i Oslo i 2020. Foto: Tom Henning BratlieFOR DE FÅ: Stadig færre norske barn deltar i kulturskolen. Det bør bekymre alle som mener kulturskolen er viktig, mener forsker Ola K. Berge. Bildet er fra en øving med strykeorkesteret på Disen skole i Oslo i 2020. Foto: Tom Henning Bratlie

Kulturskolene i Norge har som ambisjon å være for alle. I en ny bok slår forskerne Mari Torvik Heian og Ola K. Berge fast at den absolutt ikke er for alle – snarere tvert imot.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Kultur

Kommentar

Henie Onstad Kunst­sen­ter er kommet på utstilling hos konkur­renten Nasjo­nal­mu­seet.

Kommentar

Nærmere hundre ganger i året skal fotball­kom­men­ta­torer treffe riktig mellom folkelig jovialitet og journa­listisk integritet.

Bøker

22. juli markerte et skille i norsk samtids­litteratur, ifølge professor Tonje Vold