Usa og kina

«Den mørke skya av nasjonalisme ruver over vitenskapens framtid

De søker frihet i USA, men etterforskes av FBI. Partikkelfysiker Yangyang Cheng advarer om de akademiske kostnadene ved rivaliseringen mellom USA og Kina.

Forbindelser: Et bilde av en gaveoverrekkelse fra den kinesiske til den amerikanske staten i 2012 vises foran en høring om den strategiske konkurransen mellom USA og Kina i Kongressen i januar i år. Foto: Stephanie Scarbrough, AP/NTBForbindelser: Et bilde av en gaveoverrekkelse fra den kinesiske til den amerikanske staten i 2012 vises foran en høring om den strategiske konkurransen mellom USA og Kina i Kongressen i januar i år. Foto: Stephanie Scarbrough, AP/NTB

– Til trommeslag av stormaktsrivalisering ruver den mørke skya av nasjonalisme over vitenskapens framtid.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Utenriks

Storbritannia

Oppo­si­sjonen i Storbri­tannia krever at regje­ringen skroter sine kontrakter med tek-giganten Palantir – som Epstein-vennen Peter Mandelson jobbet for.

Analyse

Sanksjons­lette, ikke krig, er nøkkelen til endring i Iran.

Mineraler

USA tar opp kampen om Kinas mine­ralvelde, men Beijing har lite å frykte