Miljø

Stritter imot arbeidskrav

Selskapene som skal lete etter mineraler på havbunnen, vil ikke at arbeidsmiljø­loven skal gjelde for mannskapet deres.

Usikkert farvann: Det pågår en dragkamp om hvilke regler som skal beskytte arbeiderne på skipene som leter etter havbunnsmineraler. Her er norske RV Kronprins Haakon nordvest for Svalbard tidligere i år. Skipet forsket på havmiljøet som nå trues av mulig gruvedrift i området. Foto: Ocean Census via AP/NTBUsikkert farvann: Det pågår en dragkamp om hvilke regler som skal beskytte arbeiderne på skipene som leter etter havbunnsmineraler. Her er norske RV Kronprins Haakon nordvest for Svalbard tidligere i år. Skipet forsket på havmiljøet som nå trues av mulig gruvedrift i området. Foto: Ocean Census via AP/NTB

Det pågår en dragkamp om hvilke regler som skal gjelde for gruvedrift på havbunnen. På den ene siden står selskapene som vil utvinne mineralene. På den andre står norske myndigheter og fagbevegelsen.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Innenriks

Tronskiftet

Pride-ar­ran­ge­menter avlyses, partier vil avstå fra politisk aktivitet og LO tar vervepause. Alt for å vise respekt for kongen.

Barnevern

Til februar i fjor hadde Kjersti Toppe øverste ansvar for barne­ver­net i Norge. Nå kaller hun avdek­kingen av kriminelle i barne­ver­net en politisk skandale.

Tronskiftet

Før helga gjekk Ap og Frp saman om reglar for kva Stortinget ikkje kan gjere fram til konge­grav­ferda. I dag kan reglane bli endra.