Miljø

Stritter imot arbeidskrav

Selskapene som skal lete etter mineraler på havbunnen, vil ikke at arbeidsmiljø­loven skal gjelde for mannskapet deres.

Usikkert farvann: Det pågår en dragkamp om hvilke regler som skal beskytte arbeiderne på skipene som leter etter havbunnsmineraler. Her er norske RV Kronprins Haakon nordvest for Svalbard tidligere i år. Skipet forsket på havmiljøet som nå trues av mulig gruvedrift i området. Foto: Ocean Census via AP/NTBUsikkert farvann: Det pågår en dragkamp om hvilke regler som skal beskytte arbeiderne på skipene som leter etter havbunnsmineraler. Her er norske RV Kronprins Haakon nordvest for Svalbard tidligere i år. Skipet forsket på havmiljøet som nå trues av mulig gruvedrift i området. Foto: Ocean Census via AP/NTB

Det pågår en dragkamp om hvilke regler som skal gjelde for gruvedrift på havbunnen. På den ene siden står selskapene som vil utvinne mineralene. På den andre står norske myndigheter og fagbevegelsen.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Innenriks

Svalbard

Tidligere har isbjørnen på Svalbard holdt seg unna reinen, men med mindre is må den leite etter mat på annet vis.

Én gang har Fridtjof Klareng Dale aksjonert mot norsk olje­lei­ting. Prisen ble fotlenke og 1,2 millioner kroner.

Rødt

Rødt Oslo har valgt Siavash Mobasheri og Jorunn Folkvord som sine topp­­kandidater. Utfordrer Maren Njøs Kurdøl er ute av kampen.