DebattHistorie

America, først?

TIL JOMFRULAND: Kartutsnitt fra Martin Waldseemüllers Cosmographia Introductio (1517). Til høyre ser vi Vespuccis skute, til venstre den første forekomsten av navnet America – rett og slett. FOTO: LIBRARY OF CONGRESS/WIKIPEDIATIL JOMFRULAND: Kartutsnitt fra Martin Waldseemüllers Cosmographia Introductio (1517). Til høyre ser vi Vespuccis skute, til venstre den første forekomsten av navnet America – rett og slett. FOTO: LIBRARY OF CONGRESS/WIKIPEDIA

I språkspalten 6. november skriver Vibeke Roggen om hvordan verdensdelene har fått sine navn. Det gjør hun rett i – men når hun ankommer det fjerde kontinentet, Amerika, bærer det galt av sted. Anekdoten om hvordan oppdageren Amerigo Vespuccis navn ble til America, er altfor avslørende til å reduseres til et latinsk adjektiv i hunkjønn.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Debatt

Litteratur

Vi trenger en ny generasjon kritikere

Vi setter pris på at litteraturkritiker Jon Rognlien svarte på intervjuet med oss i Klassekampen 3. juni, der vi snakket om behovet for mer science fiction (SF) i bokspaltene. Svaret hans beviser imidlertid poenget vårt. Han vil nemlig prioritere å lese oss når vi «skriver om tekster i andre sjangere» enn science fiction. Kanskje Rognlien har rett i at enkelte etablerte kritikere ikke ønsker å utvide, men tvert imot «innskrenke eget dekningsområde», som han selv skriver. Gammel vane er vondt å vende. Nylige anmeldelser av Rognlien i Dagbladet er av en roman om Mussolini og en sakprosabok om totalitære kvinner.

Lakseoppdrett

Grunnrente løser ikke det grunn­leg­gende

Anders Skonhoft har rett i (5. juni) at lakseoppdretterne må betale for seg. Spørsmålet er: betale for hva, og til hvem? Skonhoft beskriver problemet presist: Forurensningen fra fôring og drift er enorm, lakselus forårsaker dødelighet for villaks og sjø­ørret, rømt oppdrettslaks skader villaksens genetikk – og for ingen av disse skadene betales det noe som helst. Likevel ender han, som alle andre i denne debatten, med å foreslå nye skattesatser og avgiftsmodeller. En produksjonsavgift per kilo laks. En arealavgift per kvadratmeter merd.

Nbim

Folkets oljefond

I november ble det flertall på Stortinget for å gå gjennom de etiske reglene og sette det uavhengige Etikkrådet på pause. Bakgrunnen var at investeringer i selskaper med tilknytning til krig og okkupasjon av Gaza og Vestbredden skapte debatt. Det ble satt ned et utvalg som skal legge fram et endringsforslag i oktober, ledet av tidligere sentralbanksjef Svein Gjedrem. De har bedt om innspill, og det bør de få. De etiske retningslinjene ble innført i 2004, og endret i 2021. Vi trenger retningslinjer som er lett å forstå og lett å bruke for Etikkrådet og for forvalterne i Norges Bank Investment Management (NBIM). Men denne gangen skal man vurdere om retningslinjene kan endres slik at man reduserer debatt. Et tiltak som skal vurderes er å slutte å offentliggjøre begrunnelsen for uttrekk, som betyr at fondet selger aksjene i et selskap.