DebattHistorie

America, først?

TIL JOMFRULAND: Kartutsnitt fra Martin Waldseemüllers Cosmographia Introductio (1517). Til høyre ser vi Vespuccis skute, til venstre den første forekomsten av navnet America – rett og slett. FOTO: LIBRARY OF CONGRESS/WIKIPEDIATIL JOMFRULAND: Kartutsnitt fra Martin Waldseemüllers Cosmographia Introductio (1517). Til høyre ser vi Vespuccis skute, til venstre den første forekomsten av navnet America – rett og slett. FOTO: LIBRARY OF CONGRESS/WIKIPEDIA

I språkspalten 6. november skriver Vibeke Roggen om hvordan verdensdelene har fått sine navn. Det gjør hun rett i – men når hun ankommer det fjerde kontinentet, Amerika, bærer det galt av sted. Anekdoten om hvordan oppdageren Amerigo Vespuccis navn ble til America, er altfor avslørende til å reduseres til et latinsk adjektiv i hunkjønn.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Debatt

Fifa

Er det egentlig så vanskelig å bli kvitt Infantino?

Det ser nå ut til at Gianni Infantino ikke har til hensikt å trekke seg, men gå for gjenvalg til våren. Forutsatt at UEFA står på sitt om å boikotte VM, må de nødvendigvis gå et skritt videre. Man må tenke på spillerne, og det betyr at UEFA må danne et nytt forbund. TV-selskapene kommer neppe til å overby hverandre for å sikre rettighetene til å vise kamper à la Seychellene mot Madagaskar. Sammen med annonsører, sponsorer og publikum vil interessen bli rettet mot det nye forbundet. De øvrige landene i Fifa vil nok komme etter, og Infantino blir raskt sittende alene i en tom bygning i Zürich.

Kulturpolitikk

Spikeren i kista

Rett før sommerferien kom resultatene fra Kulturrådets flerårige støtteordninger. For mange scenekunstkompanier i det frie feltet var dette avgjørelser som får direkte betydning for de neste årenes virksomhet. Nå begynner konsekvensene av vedtakene å bli synlige. Verdensteatret, et av Norges mest langvarige og internasjonalt anerkjente scenekunstkompanier, har varslet at kompaniet avvikles innen utgangen av 2026. Avslaget fra Kulturrådet i juni beskrives av kompaniet selv som «spikeren i kisten». Tallene fra årets tildelinger gir grunn til ettertanke. I ordningen Scenekunst – kunstnerskap fikk 7 av 58 søkere tilskudd.

Atomvåpen

Etter­lys­ning: Svar fra Nei til atomvåpen

Kjell Olav Mangsets innlegg i Klassekampen 28. juli, «Åpent brev til Nei til atomvåpen», forblir ubesvart. Mangset hevder at Nei til atomvåpen blander sammen utarmet uran brukt til atomvåpen og sivilt bruk i kjernekraft, og at utarmet uran dermed blir en slags atomvåpenrelatert trussel, noe han er uenig i. En opplagt konsekvens er, mener jeg, farliggjøringen av kjernekraft. Mangsets innlegg virker både saklig og faktabasert. Han kritiserer og utfordrer et av landets mest synlige fredsorganisasjoner. Innlegget burde derfor ikke møtes med taushet.