Kringsjå

I god bør og stampesjø

Bladet Aktuell skildret vekstens velsignelser i Etterkrigs-Norge, men også dens skyggesider.

TIL VÆRS: Rolig og behersket, uten noen form for sikring, under byggingen av Varoddbrua ved Kristiansand. Bildet er tatt av Sverre A. Børretzen og sto i Aktuell i 1956. Alle foto: AktuellTIL VÆRS: Rolig og behersket, uten noen form for sikring, under byggingen av Varoddbrua ved Kristiansand. Bildet er tatt av Sverre A. Børretzen og sto i Aktuell i 1956. Alle foto: Aktuell

Det var reportasjen som skulle bli Aktuells bærebjelke – den folkelige reportasjen om hvordan vi levde i ei tid med gjenoppbygging, vekst og økt produksjon, skriver Bjørn Tore Pedersen i den nye boka «Øyeblikk med Aktuell». Magasinet skildret gjenreisningen etter krigen i bredt anlagte bildereportasjer blant vanlige folk i Hverdags-Norge.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Tidens tegn

På sengekanten

Leder i Gene­ra­sjons­par­tiet

Kulturkamp

Nyli­be­ra­lisme, digi­ta­li­sering og ytre høyres vekst kan bli en giftig cocktail for kunsten og kulturen, hevder Mariken Lauvstad. Fraværet av kultur­po­litisk debatt kan få uante følger.

Kommentar

Natio­nal­theatret er et sørgelig skue. Det haster med å starte reha­bi­li­te­ringen.