Kringsjå

I god bør og stampesjø

Bladet Aktuell skildret vekstens velsignelser i Etterkrigs-Norge, men også dens skyggesider.

TIL VÆRS: Rolig og behersket, uten noen form for sikring, under byggingen av Varoddbrua ved Kristiansand. Bildet er tatt av Sverre A. Børretzen og sto i Aktuell i 1956. Alle foto: AktuellTIL VÆRS: Rolig og behersket, uten noen form for sikring, under byggingen av Varoddbrua ved Kristiansand. Bildet er tatt av Sverre A. Børretzen og sto i Aktuell i 1956. Alle foto: Aktuell

Det var reportasjen som skulle bli Aktuells bærebjelke – den folkelige reportasjen om hvordan vi levde i ei tid med gjenoppbygging, vekst og økt produksjon, skriver Bjørn Tore Pedersen i den nye boka «Øyeblikk med Aktuell». Magasinet skildret gjenreisningen etter krigen i bredt anlagte bildereportasjer blant vanlige folk i Hverdags-Norge.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Tidens tegn

Kringsjå

Gary Stevenson forlot finans­livet i London og ble Youtube-kriger mot ulikhet. Snart er han i Norge.

Politisk ideologi

Quinn Slobodian tilbyr oss dypere innsikt i det foruro­li­gende, politisk-ideo­lo­giske landskapet «den vestlige verden» befinner seg i, skriver Rune Slagstad.

Kommentar

Hva er det med dameklær og lommer?