Kronikk

Vås eller vev?

Journalister gjør verden mer forståelig – men paradoksalt nok dermed også mer farlig.

DEN GAMLE MANNEN OG TÅKEHAVET: Journalister vil alltid prøve å gjøre selv det bisarre begripelig. Det er dette som kalles «friskvasking» – «sanewashing». Noen mener det kan bli årets nyord, skriver Gudmund Hernes. FOTO: MARIO TAMA NTB/GETTY IMAGESDEN GAMLE MANNEN OG TÅKEHAVET: Journalister vil alltid prøve å gjøre selv det bisarre begripelig. Det er dette som kalles «friskvasking» – «sanewashing». Noen mener det kan bli årets nyord, skriver Gudmund Hernes. FOTO: MARIO TAMA NTB/GETTY IMAGES

Årets presidentvalg i USA er et skjebnevalg – ikke bare for USA. Verden er på et sadelpunkt, der en kule på midten kan trille utfor til begge sider, men også rulles opp til et høyere nivå.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Kronikk

Vi må finne ut hvorfor Norge fire ganger har opplevd terrordrap begått av personer som på forhånd har vært i PSTs søkelys.

Spanias stats­mi­nister Pedro Sánchez viser hva et rødgrønt regime kan få til – med litt press fra siden.

Nå som valgkampen er ferdig, er én ting klart: Poli­tikkens elitesjikt synes uberørt av folkemord.