Kina

Kinesiske arbeidere skvises

Beijing tyr til massive subsidier og finansielt frislipp for å stabilisere en vaklende økonomi. Arbeidere Klassekampen har snakket med, tror ikke tiltakene vil gjøre livet deres noe lettere.

High tech, low life: En arbeider jobber med konstruksjonen av Jiangmen Underground Neutrino Observatory, et toppmoderne anlegg for å forske på ørsmå subatomære partikler. Kina bruker mye penger på å utvikle teknologi, mens arbeidere mener får for lite. Foto: AFP/China OUT/NTBHigh tech, low life: En arbeider jobber med konstruksjonen av Jiangmen Underground Neutrino Observatory, et toppmoderne anlegg for å forske på ørsmå subatomære partikler. Kina bruker mye penger på å utvikle teknologi, mens arbeidere mener får for lite. Foto: AFP/China OUT/NTB

I juni utspilte det seg stort drama i byen Puyuan i Zhejiang-provinsen i Kina, da streikende arbeidere gikk i klinsj med myndighetene.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Utenriks

Ukraina-krigen

Polen vil besvare russiske drone­kren­kelser med en flyfor­budssone over Ukraina. Det vil øke faren for direkte konfron­tasjon mellom Russland og Nato, mener eksperter.

Gaza

Israel er skyldig i fire av fem handlinger i Folke­mord­kon­ven­sjonen, ifølge en fersk FN-rapport. Det bør øke presset på vestlige myndig­heter, mener aktivister.

Analyse

Pakistan gir Trump alt han vil ha: krypto, jordmi­ne­raler og olje