Miljø

MDG vil ha natur­re­vo­lusjon

Forbud mot nye hyttefelt, mindre makt til kommunene i utbyggingssaker og vern av Oslofjorden: Her er MDGs plan for å redde naturen i Norge.

VERNEVERDIG ELEMENT: Une Bastholm og MDG vil verne 30 prosent av norske havområder innen 2030. Her tar hun et bad under MDGs landsmøte på Fornebu i 2023. Foto: Javad Parsa, NTBVERNEVERDIG ELEMENT: Une Bastholm og MDG vil verne 30 prosent av norske havområder innen 2030. Her tar hun et bad under MDGs landsmøte på Fornebu i 2023. Foto: Javad Parsa, NTB

I disse dager sitter partiene på Stortinget og snekrer sammen sine alternative statsbudsjetter. Miljøpartiet De Grønne (MDG) har også laget et alternativ til regjeringens naturplan.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Politikk

Våpenproduksjon

Regje­ringen setter av milliarder til våpen­pro­duk­sjon. Derfor forventer Stortinget at det settes tydelige krav til produ­sen­tene. Rødt vil ha forsik­ringer om at norske våpen ikke benyttes i an­greps­krig.

Ministernes mester

Ingen energi­mi­nister har sete lengre enn elekt­ro­mon­tøren Terje Aasland. Men noko særleg ny kraft­pro­duksjon har det ikkje blitt mens Aasland har styrt.

Ministernes mester

For Tungt engasje­ment, mener ekspertene