Moldova

– Utenlandsk innblanding

Det ble dødt løp i folkeavstemningen om EU-medlemskap i Moldova. Tidligere parlamentariker anklager Russland for desinformasjon.

Til urnene: Søndag stemte folk i et presidentvalg og en EU-folkeavstemning i Moldova. FOTO: VADIM GHIRDA, AP/NTBTil urnene: Søndag stemte folk i et presidentvalg og en EU-folkeavstemning i Moldova. FOTO: VADIM GHIRDA, AP/NTB

På søndag stemte folk i Moldova både i et presidentvalg og en EU-folkeavstemning. Da 99,59 prosent av stemmene var talt opp, støttet 50,39 prosent av moldoverne endringer i grunnloven som åpner for et EU-medlemskap – en knapp seier.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Utenriks

Jemen

En ny offensiv prøver å drive Houthi-militsen tilbake. Begge sider tror USA kan være på vei inn i krigen.

Intervju

Norges suve­re­nitet trues av makta til ameri­kanske tek-oligarker, sier forfatter Ben Tarnoff.

Ukraina

En russisk plan beskriver en omfattende kampanje for å slå ut Ukrainas energi­for­syning før vinteren, ifølge New York Times.