Anmeldelse

Galimathias

Har Fakethias funnet sin plass?

FAKETHIAS: Hans nye album er skrevet i transitt. FAKETHIAS: Hans nye album er skrevet i transitt.

Fakethias

Afterimage

Album

Fakethias

Mathias Humlen, Fakethias, har vært så ulike steder i løpet av sin musikalske fartstid, og kanskje trodde man det var sånn han likte seg best. Litt i den nyere Bergensscenen som DJ og produsent for Sushi x Kobe, og litt boybandmedlem i Softcore untd – og så lagde han plutselig techno hardere enn bein under eget alias, og i tandem med Erik Spanne som labelsjefer for Massive Gain, foruten utstrakt ambientproduksjon og støyprosjekter. Spørsmålet er om Fakethias egentlig bare har lett etter et hjem?

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Musikkmagasinet

Festival

Over vidda

Horntveth, Maurseth og Herskedal på Voss.

Kommentar

Stillhet som musikk

Jeg ser ut av vinduet ved skriveplassen min. Bleikgrønne jorder med en og annen snøklatt, grå greiner med puselabber. En bil passerer nå og da, grusen freser fredelig under hjula. Fuglekvitter. En hakkespett hakker, kanskje to. Disse lydene er så dyrebare at jeg har vansker med å skrive. Snart kommer motorsagene og ryddesagene, plenklipperne og traktorene inn i dette fredelige lydbildet, smusser det til med støy.

Intervju

I grenseland

Verden har forandret seg radikalt siden sist den russiske rap-stjerna Noize MC besøkte Kirkenes. Men musikken hans er fortsatt en friplass.