Kringsjå

Ufrihetens øyeblikk

Putin-kritikeren Timothy Snyder advarer mot faren for tyranni i USA og et forkvaklet syn på frihet i amerikansk tenkning.

FRIHET I FARE: Historikeren Timothy Snyder bruker sine enorme kunnskaper om Ukraina, Russland og Øst-Europa til å advare mot oligarkenes makt i USA. Foto: Christopher OlssønFRIHET I FARE: Historikeren Timothy Snyder bruker sine enorme kunnskaper om Ukraina, Russland og Øst-Europa til å advare mot oligarkenes makt i USA. Foto: Christopher Olssøn

Den amerikanske historikeren Timothy Snyder er kjent for sin sterke fordømmelse av Vladimir Putin og Russlands autoritære styresett. I sin nye bok «Om frihet» retter han lyskasteren også mot problemer i amerikansk politisk tenkning, som i frihetens navn har bidratt til å begrense den samme friheten og banet veien for oligarkenes ubegrensede makt og rikdom. Boka, som lanseres på norsk i disse dager, er en brei drøfting av frihetens vilkår – hva er frihet i en positiv forstand, ikke minst med utgangspunkt i utviklingen i Vesten etter Murens fall i 1989.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Tidens tegn

Kringsjå

Tekno­lo­gien endrer både kropp og sjel – uten at det finnes noen retur, hevder Aksel Kielland i ny bok.

Kommentar

Kjendiser tapper fra knappe bibliotek­ressurser og festivaler, drevet i stor grad av forfattere som jobber frivillig.

På sengekanten

Skribent, journalist, forfatter