Intervju

Et ­historisk rom

Tore Rem er ironiker av ­konstitusjon, men ville aldri ha skrevet en konsekvent ironisk biografi.

OPTIMIST: Selv i de mest krevende situasjoner har Tore Rem evnen til å lande i et håpefullt perspektiv. Siden 2014 har han levd med en livstruende hjertesykdom. FOTO: Janne Møller-Hansen, VG/NTBOPTIMIST: Selv i de mest krevende situasjoner har Tore Rem evnen til å lande i et håpefullt perspektiv. Siden 2014 har han levd med en livstruende hjertesykdom. FOTO: Janne Møller-Hansen, VG/NTB

På en av stueveggene til forfatteren og litteraturforskeren Tore Rem henger et bilde av Roald Dahls Matilda. Hun er fire år og tre måneder gammel, vil noen sikkert huske fra boken, og sitter i en grønn lenestol og leser Charles Dickens. I løpet av en uke, står det under Quentin Blakes illu­strasjon, hadde hun lest ferdig «Great Expec­tations»: «’I loved it’, she said».

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Bokmagasinet

Essay

På en reise til László Kraszna­hor­kais fødeby Gyula ble magien brutt. Først nå forstår jeg hvorfor.

Kommentar

Selv jug og skryt på bar er mer verdt enn kunstig intel­li­gens.

Verdensarkivet

På leting etter bilder til Bokma­ga­sinet, ducker det opp skatter som er på siden av saken, men for gode til ikke å deles. Her presen­teres et utvalg.