Ulikhet

De rikeste stikker fra

Nye beregninger viser at inntektsulikheten i Norge er mye større enn offisiell statistikk viser, og at den har økt kraftig.

Ny skatt: LO-økonom Roger Bjørnstad mener den økende ulikheten må motarbeides, blant annet med skatt på luksuskonsum som rike gjør via selskaper. Foto: Christopher OlssønNy skatt: LO-økonom Roger Bjørnstad mener den økende ulikheten må motarbeides, blant annet med skatt på luksuskonsum som rike gjør via selskaper. Foto: Christopher Olssøn

I Nasjonalbudsjettet for 2024 skrev Støre-regjeringen at Norge «har klart å kombinere høy økonomisk vekst og lav ulikhet». Men nye måter å regne på inntektsulikhet på viser at forskjellene kanskje er større enn de ser ut i offisiell statistikk.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Politikk

Politikk

Vestre varsler ny fire­års­plan for Ap-re­gje­ringen

Trondheim

Dei raudgrøne partia i Trondheim håpar at den brå avgangen til byråds­leiaren kan få MDG til å skifte side i politikken.

Helse

Helse­mi­nis­teren vil ha en stor helse­re­form – gjerne i samarbeid med høyresida.