Ulikhet

De rikeste stikker fra

Nye beregninger viser at inntektsulikheten i Norge er mye større enn offisiell statistikk viser, og at den har økt kraftig.

Ny skatt: LO-økonom Roger Bjørnstad mener den økende ulikheten må motarbeides, blant annet med skatt på luksuskonsum som rike gjør via selskaper. Foto: Christopher OlssønNy skatt: LO-økonom Roger Bjørnstad mener den økende ulikheten må motarbeides, blant annet med skatt på luksuskonsum som rike gjør via selskaper. Foto: Christopher Olssøn

I Nasjonalbudsjettet for 2024 skrev Støre-regjeringen at Norge «har klart å kombinere høy økonomisk vekst og lav ulikhet». Men nye måter å regne på inntektsulikhet på viser at forskjellene kanskje er større enn de ser ut i offisiell statistikk.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Politikk

Melkøya

Rødt mener SV gir etter for oljepress

Syria

Mani Hussaini (Ap) er fortvilet over situa­sjonen i Syria. Han ber Norge gjør alt de kan for å trygge kurderne.

Stortinget

Marius Dalin (MDG) har støttet monarkiet. I dag vurderer han å stemme for skrote det.